Nowoczesne obrazowanie stomatologiczne

Lekarze dentyści od zawsze opierali się przede wszystkim na tym, co widzieli własnymi oczami. Symbolem ich profesji stało się wręcz lustereczko, które pozwalało zaglądać na niewidoczne części zębów. Współczesny stomatolog Warszawa ma do swojej dyspozycji jednak zdecydowanie lepsze narzędzia, dzięki którym jest w stanie zdziałać cuda, o których do niedawna jeszcze ani lekarzom, ani pacjentom się nie śniło.

Proste kamery

Standardowym wyposażeniem gabinetów dentystycznych już od bardzo dawna są specjalne kamery, które zastępują lusterka w ten sposób, że można dzięki nim dojść w zasadzie do dowolnego miejsca jamy ustnej, poświecić na nie, a obraz w wielkim powiększeniu wyświetlić na monitorze. W ten sposób lekarze są w stanie jeszcze dokładniej określić kondycję zębów i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości. Tym bardziej, że miejsca zmienione chorobowo inaczej reagują na światło i nawet w ten sposób można bardzo dokładnie określić skalę problemów.

Radiokardiografia stomatologiczna

Znacznie większe znaczenie dla trudnych procedur ma jednak radiokardiografia. Zwykłe kamery to wygoda, bez której można się obejść, ale bez radiokardiografii nie da się po prostu zdiagnozować niektórych kwestii. Nawet proste urządzenia pozwalają dzisiaj na przykład na określenie dokładnie, w jaki sposób układają się korzenie pacjenta. Możliwe jest nawet sprawdzanie na bieżąco, jak idzie czyszczenie kanałów zębowych w czasie leczenia endodontycznego. W ten sposób ryzyko pozostawienia jakiejkolwiek zarażonej tkanki drastycznie spada i równocześnie rośnie szansa wykonania udanego zabiegu.

Mikroskopy

W standardowym wyposażeniu stomatologów w XXI wieku mamy także mikroskopy. Dzięki ich zastosowaniu znacząco poprawiła się dokładność wykonywania wszystkich czynności, a jest to cecha bardzo ważna w tej profesji.

 

Dodaj komentarz